Dzisiaj odpuść trening na dworze – smog! Dzisiaj odpuść trening na dworze – smog!
Złe informacje docierają z całej Polski: normy jakości powietrza w wielu miejscach przekroczone o prawie 2 tysiące procent! Smog? To za mało powiedziane. Po... Dzisiaj odpuść trening na dworze – smog!

Złe informacje docierają z całej Polski: normy jakości powietrza w wielu miejscach przekroczone o prawie 2 tysiące procent! Smog? To za mało powiedziane.

Po godzinie 9.00 w Gliwicach czujniki odnotowały przekroczenie norm dla PM2,5 o 1936%. Równie trujące powietrze było w Rybniku, gdzie PM10 przekroczony został o 1846%. Niewiele lepiej było w Zabrzu ( PM10 przekroczone o 1330%), Katowicach ( PM2,5 przekroczone o 1168%, PM10 o 712%).
Trujące powietrze również m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Bydgoszczy, Kielcach, Kościerzynie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu. Warto tutaj przypomnieć, że informacje o jakości powietrza możemy odczytać TYLKO z miast w których zainstalowane są czujniki. Idealnym przykładem jest tutaj Sucha Beskidzka – miasto w którym przez długi czas odnotowywano przekroczone normy, do momentu w którym władze nie nakazały usunąć czujniki pomiarowe.

Gdzie monitorować stan?

Na szczęście powstaje coraz więcej stron www, czy aplikacji komórkowych, które pozwalają na bieżąco podglądać jakość powietrza w wybranych miejscach. Więcej na ten temat opisaliśmy w poniższym artykule.

Smog zły: aplikacje i strony www do monitorowania zanieczyszczeń

fot.: Shawn Campbell